Silvestr Szabó - foto natura Silvestr Szabó - foto natura Silvestr Szabó - foto natura
A / B / C / D / E / F / G / H / CH / I / J / K / L / M / N / O / P / Q / R / S / T / U / V / W / X / Y / Z
Dálkové ovládání
Je  klasické dálkové ovládání nahrazující kabelovou spoušť, většinou  funguje v dvou polohách namáčnutí  a domáčknutí tím nahrazuje stejné funkce jako  spoušť na fotoaparátu, u některých  dálkových spouští lze i zoomovat ale nelze s nimi  ovládat  všechny funkce.

DC: Defocus Control

Objektiv dovoluje měnit charakter rozostření (volitelná kompenzace otvorové vady).


DG: Digital
Označení objektivů Sigma uzpůsobených pro použití s digitálními zrcadlovkami. Vyznačují se lepší distribucí světla od středu snímku do krajů. Lépe tak využijí menší senzor

Digitální fotoaparát
Fotoaparát, který namísto světlocitlivého filmu používá ke snímání senzor a k uchování záznamu paměťovou kartu. Řadí se do kategorií podobně jako ostatní elektronika, tzv. low-endy jsou modely určené nenáročným zákazníkům, high-endy naopak pokročilým a náročným uživatelům. Samostatnou kategorií jsou profesionální fotoaparáty, digitální zrcadlovky s optickým hledáčkem.

Počátky digitální fotografie se datují od r. 1970, kdy byl vyvinut první CCD čip. V roce 1986 vyvinula firma Kodak 1,4 MPx CCD senzor a v roce 1991 uvedl Kodak ve spolupráci s Nikonem první řadu DF - DCS (Digital Camera System) 100, který byl postaven na základě analogového fotoaparátu Nikon F3 o rozlišení 1,3 MPx.

Roku 1994 přišel na trh první masově prodávaný DF Apple quick take 100 se CCD senzorem o rozlišení 640x480 pixelů, téhož roku přišel další model od Kodaku, profesionální NC2000. Prvním fotoaparátem na trhu, který umožňoval také záznam videosekvencí a zvuku, byl model Ricoh RDC-1 uvedený v roce 1995.


DPI
DPI je zkratkou anglického Dot Per Inch, což přeloženo do češtiny znamená počet bodů na palec. Již z překladu je patrné, že DPI označuje v podstatě hustotu nějaké v našem případě obrazové informace. Pokud se budeme bavit o nějakém zařízení provádějícím digitalizaci obrazu (např. skener), udává rozlišení v DPI to, jak jemně je rozlišována předloha a kolik obrazové informace je získáváno. Čím vyšší je rozlišení, tím menší detaily jsou v předloze rozlišovány a zaznamenávány. Pokud se bavíme o výstupním rozlišení (tiskárna, osvitka), pak jde naopak o to, jak jemně jsou poskládány jednotlivé obrazové body na médium. Což znamená, že čím vyšší je rozlišení, tím menší body s vyšší hustotou jsou vytvářeny.

DUO
Paměťová karta,záznamové médium na kterou ukládá fotoaparát  nafocené fotografie nebo videa

DX

označení pro formát snímače Nikon a výměnných objektivů určených pro digitální zrcadlovky (DSLR) Nikon. DX objektivy nepokrývají plochu klasického 35mm filmu, ale pouze rozměry snímače formátu DX. Velikost snímače je proti okénku klasického filmu většinou o 25-50 % menší, ohnisková vzdálenost objektivu se tedy prodlužuje (u Nikonu je to 1,5x)


Dynamický rozsah - Dynamic range
Dynamický rozsah je rozdíl EV (množství dopadajícího světla) nejsvětlejšího a EV nejtmavšího místa, stanovuje se v jednotkách EV (expozičních hodnotách). V podstatě to znamená, že čím vyšší je tonální rozsah snímacího prvku, tím lepší je barevné podání a kresba v problematických místech (kovové lesky a naopak tmavé stíny).

Reálný kontrast fotografované scény obvykle překročí rozsah, který je senzor fotoaparátu schopen zaznamenat. Zjistit ale přesně dynamický rozsah fotoaparátu je téměř nemožné, podobné je to s porovnáním s klasickou fotografií na kinofilm. Pro orientaci se dá tato problematika vyčíslit asi takto: černobílý negativní film má rozsah většinou 9 EV, barevný negativ okolo 7 EV a většina digitálních snímacích čipů stejně jako dobrý barevný diafilm zaznamená rozsah 5 až 6 EV.

Pokročilé snímací senzory v poloprofesionálních a profesionálních přístrojích jsou podle odhadů schopny zaznamenat 7-9 EV, zásluhu na tom má především vývoj SuperCCD prvků, Foveonu X3 a pokročilých CMOS snímačů v profipřístrojích.

Veškerá práva vyhrazena, jakékoliv použití zde zveřejněných snímků podléhá písemnému souhlasu autora! Copyright © Silvestr Szabó 2005

Focení ledňáčků - Ledňáček říční (Alcedo atthis)
Focení ptactva u krmítka
Focení ptactva v parcích nebo ve městě
Makrofotografie - osvětlení při makrofotografii
Makrofotografie - focení hmyzu v létě
Makrofotografie - focení mravenců
Makrofotografie - focení hmyzu v letu
Makrofotografie - focení kudlanek
Focení vody na dlouhý čas
Focení zvířat v noci nebo za šera
Focení pomocí dálkově řízeného natáčení fotoaparátu na stativu
Focení pomocí samospouště řízené pohybovým čidlem
Makrofotografie - výstroj
Tip na výlet Jeskyně Na Pomezí
Chov,pěstování Listovnice červenooké (Agalychnis callidrias)
Chov,pěstování pralesniček (barvířské nebo také šípové žáby,
dendrobatky)

Nebezpečné druhy zvířat
CITES
Teraristické burzy 2016
Volavky při přípravě hnízdění
Volavky při hnízdění
Husy velké při hnízdění
Chov Zákeřnic (Platymeris biguttata)
Kousnutí Zákeřnicí (Platymeris biguttata)
Focení ptáků při hnizdění
Better Beamer jinak nazývaný také Flash exdender
Wallpapers tapety na PC pozadí na PC
Fotografie ptáků
Fotografie zvířat
Fotografie hor
Fotografie hmyzu
Focení brkoslavů - Brkoslav severní (Bombycilla garrulus)
Focení  aktu, Jak fotit akty
Tsavo-Tsavo east 
Focení panoramat - jak fotit panorama

Focení motýlů
Focení ledňáčků II - Ledňáček říční (Alcedo atthis)
Fotíme brhlíky-Brhlík lesní (Sitta europaea)
Focení ptáků při napájení v zimě
První tažní ptáci se už vrátili a zimující se budou vracet zpátky na sever
Labuť velká (Cygnus olor)
Mlynařík dlouhoocasý (Aegithalos caudatus) - hnízdění
Holub hřivnáč (Columba palumbus)
Národní park Amboseli - Amboseli National Park Kenya
Mombasa