Silvestr Szabó - foto natura Silvestr Szabó - foto natura Silvestr Szabó - foto natura
A / B / C / D / E / F / G / H / CH / I / J / K / L / M / N / O / P / Q / R / S / T / U / V / W / X / Y / Z
T
Dlouhé časy - závěrka fotoaparátu se otevře po zmáčknutí spouště, a po jejím uvolnění zůstává otevřená, zavírá se po opětovném zmáčknutí spouště

Tele
Označení teleobjektivu. Záběr nastavený na úzký úhel, tedy dlouhé ohnisko

telekonvertor

Je optická soustava s udaným koeficientem prodloužení ohniskové délky objektivu a tedy i zvětšením měřítka zobrazení, nejčastěji 1,4x nebo 2x. Vkládá se mezi tělo a objektiv jako mezikroužek. Špatné je že snižuje světelnost objektivu o jednu (1,4x) nebo dvě (2x) clony. Jeho výhoda je v tom, že ze stejné vzdálenosti od fotografovaného objektu dostanete 1,4 nebo 2-násobně větší obraz. Jeho určení je původně prodloužení ohniskové délky teleobjektivů (proto telekonvertor), ale nic nebrání v jeho využití ke snímkům zblízka. U telekonvertoru si raději prověřte kompatibilitu s objektivem, ke kterému jej chcete použít. Špatnou volbou může dojít k mechanickému poškození jak objektivu, tak telekonvertoru.

Tělo fotoaparátu
Bývá buď o plastové nebo z kovové slitiny. Profi fotoaparáty mají těla z hořčíkových slitin a jsou velmi odolné.

TFT (Thin Film Transistor)

technologie plochých diplejů LCD, kde se používají krystaly, k jejichž buzení slouží velice tenké tranzistory vytvořené v jedné z vrstev displeje. TFT obrazovky umožňují rychlý a plynulý přechod mezi jasy jednotlivých bodů.

 


TFT: Thin Film Transistor

Technologie používaná při výrobě LCD displejů.


TIFF - datový formát

Tagged Image File Format, formát obrazového souboru, který zaznamenává prvotní data získaná z obrazového snímače bez ztrátové komprese (porovnej s JPEG, kde je komprese ztrátová). Produkuje soubory náročné na velikost a přenosovou rychlost paměti, hodí se tedy hlavně pro ateliérovou fotografii.


TIFF: Tagged Image File Format
Grafický formát, většinou používaný k ukládání snímků v plné kvalitě bez komprese. Zpravidla je možno zvolit některý z typů bezstrátové komprese podibné ZIP.

Tilt

Objektivy speciální konstrukce, umožňující řídit perspektivu snímku, korigovat jeho zkreslení a posouvat rovinu zaostření.


Transfokátor – zoom

Označovaný též jako zoom. Objektiv s pohyblivými optickými členy, jejichž vzájemným posuvem dochází k plynulé změně ohniskové vzdálenosti a tím i snímacího úhlu, resp. přiblížení. Dělí se na tzv. základní zoomy (2-3násobné přiblížení) a ultra- či super-zoomy (zvětšení 7-10x). U digitálního fotoaparátu je širokoúhlý režim označen W (Wide), režim teleobjektivu , resp. přiblížení, se značí T (Tele).


TTL

Jedná se o zkratku anglických slov Through The Lens, jejichž doslovný překlad by v této souvislosti zněl "skrz čočku", v případě fotoaparátu tedy skrz objektiv. Ve fotografické praxi je možno se s tímto názvem setkat v souvislosti s hledáčkem fotoaparátu nebo s měřením světla pro určení správné expozice snímku.

Hledáčky zrcadlovek jsou samozřejmě typu TTL, protože obraz vytvořený objektivem je pomocí optické soustavy přenášen přímo do hledáčku a fotograf tak vidí přesně to, co "vidí" objektiv. Výhody tohoto uspořádání jsou nesporné. Fotograf dokáže naprosto přesně zaostřit a případnou změnou ohniskové vzdálenosti objektivu také přesně nastavit potřebný úhel záběru. Nulová paralaxa pak umožňuje přesně posoudit kompozici fotografované scény, popř. krátkým přivřením clony objektivu také výslednou hloubku ostrosti.

Jako mírně rušivá nevýhoda se ale může jevit skutečnost, že v okamžiku expozice zmizí na krátký okamžik obraz z hledáčku. Musí být totiž po expoziční dobu vržen místo do hledáčku na světlocitlivý materiál či prvek. Další nevýhodou jsou poněkud větší rozměry tohoto uspořádání, což je nepoužitelné u malých kompaktních fotoaparátů. U těch se používá jako méně přesná náhražka tzv. spřažení hledáčku s objektivem. Změnou ohniskové vzdálenosti objektivu se současně odpovídajícím způsobem mění i optické vlastnosti hledáčku, takže fotograf s větší či menší přesností dokáže posoudit alespoň úhel záběru. Zaostření bez automatiky je tímto způsobem pochopitelně nemožné a ani paralaxu odstranit nelze.

S měřením světla je to velmi podobné. U zrcadlovek s měřením TTL lze naprosto přesně stanovit správnou expozici, protože elektronikou fotoaparátu je měřeno skutečné množství světla, které prošlo objektivem a které se tedy bude podílet na vytvoření obrazu. Bez problémů je také možno na objektiv nasadit různé filtry či optické předsádky, vše je tímto způsobem do TTL měření zahrnuto.

U malých kompaktních fotoaparátů je obvykle měřicí čidlo umístěno na těle fotoaparátu (tedy mimo objektiv) a naměřené hodnoty musí být korigovány podle momentálního nastavení parametrů objektivu. U jednoduchých a laciných fotoaparátů se dokonce může někdy stát, že dojde k neúmyslnému zakrytí čidla, aniž by to byl fotograf schopen v hledáčku zpozorovat. Většina malých kompaktních přístrojů však na tuto skutečnost varuje přímo v hledáčku signálem o nedostatku světla.


Tv nebo také S Priorita závěrky režim předvolby času. Stačí nastavit hodnotu času a fotoaparát sám dopočítá clonu pro správnou expozici při daných světelných podmínkách.

Režim předvolby času. Stačí nastavit hodnotu času a fotoaparát sám dopočítá clonu pro správnou expozici při daných světelných podmínkách.


Typ paměťového média
RůznÍ výrobci fotoaparátů podporují různé paměťové karty. (CF,MD,SM,XD,MS,DUO,SD,MMC). Ty se liší tvarem,velikostí, kapacitou, rychlostí zápisu a čtením, náchylností k rozbití a také samozřejmě cenou. 

Veškerá práva vyhrazena, jakékoliv použití zde zveřejněných snímků podléhá písemnému souhlasu autora! Copyright © Silvestr Szabó 2005

Focení ledňáčků - Ledňáček říční (Alcedo atthis)
Focení ptactva u krmítka
Focení ptactva v parcích nebo ve městě
Makrofotografie - osvětlení při makrofotografii
Makrofotografie - focení hmyzu v létě
Makrofotografie - focení mravenců
Makrofotografie - focení hmyzu v letu
Makrofotografie - focení kudlanek
Focení vody na dlouhý čas
Focení zvířat v noci nebo za šera
Focení pomocí dálkově řízeného natáčení fotoaparátu na stativu
Focení pomocí samospouště řízené pohybovým čidlem
Makrofotografie - výstroj
Tip na výlet Jeskyně Na Pomezí
Chov,pěstování Listovnice červenooké (Agalychnis callidrias)
Chov,pěstování pralesniček (barvířské nebo také šípové žáby,
dendrobatky)

Nebezpečné druhy zvířat
CITES
Teraristické burzy 2016
Volavky při přípravě hnízdění
Volavky při hnízdění
Husy velké při hnízdění
Chov Zákeřnic (Platymeris biguttata)
Kousnutí Zákeřnicí (Platymeris biguttata)
Focení ptáků při hnizdění
Better Beamer jinak nazývaný také Flash exdender
Wallpapers tapety na PC pozadí na PC
Fotografie ptáků
Fotografie zvířat
Fotografie hor
Fotografie hmyzu
Focení brkoslavů - Brkoslav severní (Bombycilla garrulus)
Focení  aktu, Jak fotit akty
Tsavo-Tsavo east 
Focení panoramat - jak fotit panorama

Focení motýlů
Focení ledňáčků II - Ledňáček říční (Alcedo atthis)
Fotíme brhlíky-Brhlík lesní (Sitta europaea)
Focení ptáků při napájení v zimě
První tažní ptáci se už vrátili a zimující se budou vracet zpátky na sever
Labuť velká (Cygnus olor)
Mlynařík dlouhoocasý (Aegithalos caudatus) - hnízdění
Holub hřivnáč (Columba palumbus)
Národní park Amboseli - Amboseli National Park Kenya
Mombasa