Silvestr Szabó - foto natura Silvestr Szabó - foto natura Silvestr Szabó - foto natura
A / B / C / D / E / F / G / H / CH / I / J / K / L / M / N / O / P / Q / R / S / T / U / V / W / X / Y / Z
IF Internal Focusing

Vnitřní ostření, zaostření se mění vzájemným pohybem jednotlivých čoček (členů), nikoliv změnou vzdálenosti objektivu od filmu.


Interní paměť (Internal Memory)
paměť pro ukládání snímků vestavěná přímo ve fotoaparátu. Zpravidla slouží pouze jako záložní či nouzová, její kapacita (4-16 MB) bývá zanedbatelná ve srovnání s paměťovou kartou. Většinou se objevuje u low-endů

Interpolace
Ve snaze o zvětšení rozměrů digitálního snímku se používají speciální "roztahovací" algoritmy, které mezi existující obrazové body vkládají ještě další body navíc. Tyto body "navíc" nejsou reálné, ale naopak vymyšlené, přesněji řečeno vypočítané.
Pro představu jak takový interpolační algoritmus pracuje, si můžeme představit např. 4 reálné obrazové body seřazené do čtverce. Jestliže všechny čtyři body jsou modré, je možno do středu obrazce mezi tyto 4 body s klidným svědomím vložit reálně neexistující a tedy vymyšlený pátý bod rovněž modré barvy. Ve skutečnosti není situace tak jednoduchá a barva vkládaného bodu se musí vypočítat podle přesných hodnot barev bodů okolních. Provedeme-li pak toto vkládání na celé ploše obrázku, zvětší se zcela logicky jeho šířka i výška.
Přestože metoda interpolace žádnou další skutečnou obrazovou informaci nepřináší a jakýmsi roztažením snímku a dopočítáním chybějících bodů tedy vlastně zhoršuje kvalitu výsledného obrazu, má svoje uplatnění zejména tam, kde by fotograf jinak musel digitální obrázek zvětšovat. Zhoršení kvality interpolací je totiž mnohem méně drastické, než při prostém roztažením obrázku na větší rozměr. Nejčastější a velmi opodstatněné využití nachází metoda interpolace u digitálních transfokátorů.

IR Infra-red
Neviditelné spektrum. Použití IR filtrů ve fotografii vykazuje velmi zajímavé barevné výsledky.

IS Image Stabilizer

Stabilizátor kompenzuje pohyby a otřesy objektivu, vzhledem k filmovému políčku nebo čipu. Jeho služby jsou potřebné zejména při záběrech teleobjektivem a při delších expozičních časech.


ISO
International Standards Organization - Míra citlivosti filmu či snímacího senzoru na dopadající světlo. Obvykle má hodnoty 50 (resp. 64), 100, 200, 400 ISO a dále. U digitálních fotoaparátů se používá stejný systém hodnocení citlivosti jako u klasických filmů. Téměř všechny DF kromě těch nejlevnějších umožňují citlivost ISO měnit. Většina z nich má automatické nastavení citlivosti, které se přizpůsobuje úrovni světla. Obecně platí, že při vyšším ISO klesá kvalita obrazu, zvyšuje se míra šumu. Už při hodnotách 400 ISO je šum obvykle patrný pouhým okem.

Citlivost se u digitálního senzoru mění jednoduše zesílením nebo snížením velikosti elektrického náboje, který vytváří světlo dopadající na světlocitlivé buňky. Vypočítá tedy hodnotu náboje a přiřadí k němu vyšší či nižší napětí (voltáž). Každý snímací prvek však má své limity, nejnižší hodnota zpravidla začíná na 100-200 ISO, nejvyšší končí na 800 ISO, popř. 1600-3200 ISO u profesionálních přístrojů.

Obecně se používá vyšší citlivost ISO při fotografování sportu a rychle se pohybujících objektů. Zvýšením citlivosti totiž umožníme fotoaparátu nastavit kratší čas (1/500s, 1/1000s, 1/2000s) při standardní expozici, musíme však počítat i s vyšší úrovní šumu.


Veškerá práva vyhrazena, jakékoliv použití zde zveřejněných snímků podléhá písemnému souhlasu autora! Copyright © Silvestr Szabó 2005

Focení ledňáčků - Ledňáček říční (Alcedo atthis)
Focení ptactva u krmítka
Focení ptactva v parcích nebo ve městě
Makrofotografie - osvětlení při makrofotografii
Makrofotografie - focení hmyzu v létě
Makrofotografie - focení mravenců
Makrofotografie - focení hmyzu v letu
Makrofotografie - focení kudlanek
Focení vody na dlouhý čas
Focení zvířat v noci nebo za šera
Focení pomocí dálkově řízeného natáčení fotoaparátu na stativu
Focení pomocí samospouště řízené pohybovým čidlem
Makrofotografie - výstroj
Tip na výlet Jeskyně Na Pomezí
Chov,pěstování Listovnice červenooké (Agalychnis callidrias)
Chov,pěstování pralesniček (barvířské nebo také šípové žáby,
dendrobatky)

Nebezpečné druhy zvířat
CITES
Teraristické burzy 2016
Volavky při přípravě hnízdění
Volavky při hnízdění
Husy velké při hnízdění
Chov Zákeřnic (Platymeris biguttata)
Kousnutí Zákeřnicí (Platymeris biguttata)
Focení ptáků při hnizdění
Better Beamer jinak nazývaný také Flash exdender
Wallpapers tapety na PC pozadí na PC
Fotografie ptáků
Fotografie zvířat
Fotografie hor
Fotografie hmyzu
Focení brkoslavů - Brkoslav severní (Bombycilla garrulus)
Focení  aktu, Jak fotit akty
Tsavo-Tsavo east 
Focení panoramat - jak fotit panorama

Focení motýlů
Focení ledňáčků II - Ledňáček říční (Alcedo atthis)
Fotíme brhlíky-Brhlík lesní (Sitta europaea)
Focení ptáků při napájení v zimě
První tažní ptáci se už vrátili a zimující se budou vracet zpátky na sever
Labuť velká (Cygnus olor)
Mlynařík dlouhoocasý (Aegithalos caudatus) - hnízdění
Holub hřivnáč (Columba palumbus)
Národní park Amboseli - Amboseli National Park Kenya
Mombasa