Silvestr Szabó - foto natura Silvestr Szabó - foto natura Silvestr Szabó - foto natura
A / B / C / D / E / F / G / H / CH / I / J / K / L / M / N / O / P / Q / R / S / T / U / V / W / X / Y / Z
Rastr

Screen, Setscreen, Raster - druh zobrazení neboli definice obrázku daný maticí (pravoúhlou sítí) a hodnotami jednotlivých prvků matice. Jinými slovy mřížka obrazových bodů (pixelů), kterou můžete při velikém zvětšení obrazu rozpoznat. Obrazové formáty JPEG a další jsou rastrované, v grafice se využívají i tzv. vektorové (křivkové) formáty.


RAW

Ačkoli se často hovoří o formátu RAW, tak se vůbec o žádný konkrétní formát nejedná. Navíc by se RAW vlastně správně ani nemělo psát velkými písmeny, jak je tomu zvykem, protože na rozdíl od názvů jako třeba JPEG (Joint Photographers Expert Group) či TIFF (Tagged Image File Format) se tu nejedná o iniciálovou zkratku, ale jednoduše prostě přímo o anglické slovo raw, které v češtině znamená syrový, nezpracovaný. V souvislosti s digitálními fotoaparáty se pod pojmem RAW obecně míní jakýkoli soubor obsahující surová data obdržená ze snímače digitálního fotoaparátu, než dojde k jejich softwarovému zpracování ve fotoaparátu nebo dodatečně na počítači, jehož výsledkem je normálně vypadající finální obrázek. Tato data mohou mít různý charakter a mohou být zaznamenaná různými způsoby. V současné době neexistuje žádný jednotný, všeobecně akceptovaný standard – jednotliví výrobci používají k zaznamenání surových dat každý svůj vlastní soukromý formát, případně dokonce i různé verze u různých modelů fotoaparátů. Každý z RAW formátů má svoji vlastní příponu v názvu souborů, podle které je lze identifikovat. Canon označuje svoje RAW soubory příponami CRW a CR2, Nikon NEF, Olympus ORF, Minolta MRW, Pentax PEF atd.

RAW jsou syrová data, nikoliv obrazový soubor. Jsou to tedy pouze hodnoty velikostí elektrického náboje paprsků světla dopadajících na jednotlivé buňky snímacího senzoru. Zatímco u ostatních formátů tyto hodnoty vypočítá a poskládá v obrazový soubor sám digitální fotoaparát, u RAW je to jinak – výsledný obraz vypočítá výkonnější speciální software osobního počítače.


RED
Zářič pro osvětlení fotografova oka (okem ovládané fotoaparáty Canon).

Redukce šumu
Noise Reduction - softwarové zpracování digitálního obrazu, kterým se částečně odstraňuje obrazový šum. U pokročilých DF se tato funkce automaticky aktivuje při expozicích s dlouhými časy, popř. manuálně při vysoké citlivosti (ISO). Redukce šumu snižuje ostrost obrazu.

RGB - barevný prostor
Barevný prostor složený z barev red – green – blue (červená – zelená – modrá), tedy základních barev spektra. Jsou to základní barvy, s nimiž pracuje obrazový snímač digitálního fotoaparátu a jejichž skládáním vzniká plná škála barev.

RGB: Red Green Blue

Červená, zelená, modrá - primární barvy používané ve zobrazovacích zařízeních, pomocí kombinace těchto barev se míchají všechny zbylé barvy.


Rozlišení

je jedním z parametrů udávající kvalitu fotoaparátu. Jednoduše udává jak bude fotka pořízená tímto fotoaparátem veliká po přehrání do počítače a vytisknutí. Jednotky jsou Mpx (Mega pixely), neboli milióny obrazových bodů. Například u dnešních fotomobilů je běžné rozlišení fotoaparátu kolem 1,31 Mpx, což je rozlišení 1280x1024 pixelů


Ruční ostření
Hodí se tehdy  když selhává autofokus ,např. ve tmě apod.. Pro běžné užití fotoaparátu tedy není nutné ale dá se také dobře využít při focení makra nebo krajiny 

Veškerá práva vyhrazena, jakékoliv použití zde zveřejněných snímků podléhá písemnému souhlasu autora! Copyright © Silvestr Szabó 2005

Focení ledňáčků - Ledňáček říční (Alcedo atthis)
Focení ptactva u krmítka
Focení ptactva v parcích nebo ve městě
Makrofotografie - osvětlení při makrofotografii
Makrofotografie - focení hmyzu v létě
Makrofotografie - focení mravenců
Makrofotografie - focení hmyzu v letu
Makrofotografie - focení kudlanek
Focení vody na dlouhý čas
Focení zvířat v noci nebo za šera
Focení pomocí dálkově řízeného natáčení fotoaparátu na stativu
Focení pomocí samospouště řízené pohybovým čidlem
Makrofotografie - výstroj
Tip na výlet Jeskyně Na Pomezí
Chov,pěstování Listovnice červenooké (Agalychnis callidrias)
Chov,pěstování pralesniček (barvířské nebo také šípové žáby,
dendrobatky)

Nebezpečné druhy zvířat
CITES
Teraristické burzy 2016
Volavky při přípravě hnízdění
Volavky při hnízdění
Husy velké při hnízdění
Chov Zákeřnic (Platymeris biguttata)
Kousnutí Zákeřnicí (Platymeris biguttata)
Focení ptáků při hnizdění
Better Beamer jinak nazývaný také Flash exdender
Wallpapers tapety na PC pozadí na PC
Fotografie ptáků
Fotografie zvířat
Fotografie hor
Fotografie hmyzu
Focení brkoslavů - Brkoslav severní (Bombycilla garrulus)
Focení  aktu, Jak fotit akty
Tsavo-Tsavo east 
Focení panoramat - jak fotit panorama

Focení motýlů
Focení ledňáčků II - Ledňáček říční (Alcedo atthis)
Fotíme brhlíky-Brhlík lesní (Sitta europaea)
Focení ptáků při napájení v zimě
První tažní ptáci se už vrátili a zimující se budou vracet zpátky na sever
Labuť velká (Cygnus olor)
Mlynařík dlouhoocasý (Aegithalos caudatus) - hnízdění
Holub hřivnáč (Columba palumbus)
Národní park Amboseli - Amboseli National Park Kenya
Mombasa