Silvestr Szabó - foto natura Silvestr Szabó - foto natura Silvestr Szabó - foto natura
A / B / C / D / E / F / G / H / CH / I / J / K / L / M / N / O / P / Q / R / S / T / U / V / W / X / Y / Z
S nebo také Tv Priorita závěrky režim předvolby času. Stačí nastavit hodnotu času a fotoaparát sám dopočítá clonu pro správnou expozici při daných světelných podmínkách.
Režim předvolby času. Stačí nastavit hodnotu času a fotoaparát sám dopočítá clonu pro správnou expozici při daných světelných podmínkách.

Saturace
U vyspělých digitálních fotoaparátů a grafických editorů lze nastavit míru saturace obrazu. U fotoaparátů lze upravit tuto hodnotu většinou v rozmezí +2 až –2. Jednotlivé barevné kanály pak mají sytější podání barevných tónů. Saturace se u digi-fotoaparátů odvozuje podle vyvážení bílé (WB), a nevratně zvýší sytost, tedy barevnost obrazu. Saturace lze upravit i v grafických editorech, popř. programech pro generování obrazu z dat formátu RAW.

Saturace je jedním z aspektů barvy v RGB prostoru. Jinými slovy se dá každá barva specifikovat z hodnot odstínu (Hue), sytosti (Saturation) a jasu (Brightness). Čistě fyzikálně je pojem saturace vyjádření pro relativní vlnový rozsah viditelného světla.


SD
Paměťová karta,záznamové médium na kterou ukládá fotoaparát  nafocené fotografie nebo videa

Sériové nebo také kontinuální snímání

Je režim, ve které fotoaparát dokáže pořídit řadu fotografií rychle za sebou na jedno namáčknutí spouště nebo po dobu držení spouště. Dobré vyuřití má  například při focení sportu,zvěře a všude tam  kde chceme zachytit  rychlý pohyb nebo jedinečný moment pohybu.Starší  fotoaparáty sériové snímání  nemají,jiné  fotoaparáty jsou  omezené sériovým snímáním na určitý počet snímků .Pozor ři nastavení sériového snímání se omezí rozlišení fotografií alespoň u těch levnějších modelů.


Sériové snímání

Sériové snímání, sekvenční snímání - Continous Shooting - rychlé snímání fotografované scény. Sekvenční snímání je jedním z kritérií posouzení rychlosti digi-fotoaparátu, nejrychlejší profi přístroje zaznamenají až 8 fps (8 snímků/s). Počet snímků je omezen velikostí bufferu.


Sférická vada

Typická vlastnost čoček se sférickými nebo rovinnými povrchy projevující se při zobrazování bodů širokým svazkem paprsků. Bod se v jejím důsledku promítme jako plocha. Nejvhodnější je pak pro obraz bodu vzít tu rovinu, v níž je průřez svazku prošlých paprsků co nejmenší.

Sférická vada bude tím větší, čím širší bude svazek paprsků. Ačkoliv sférická vada ovlivňuje všechny body, na optické ose se jedná o vadu jedinou a v tom je její největší škodlivost.

Vliv této vady lze zmenšit jednoduchým zacloněním, čímž se zmenší průřez svazku paprsků, ovšem za cenu značné ztráty světelné energie. Lze ji též zmírnit vhodným postavením čočky (např. pokud obrátíme ploskovypuklou čočku k dopadajícím paprskům vypuklou stranou) nebo volbou jejího tvaru.

U rozptylky má sférická vada opačný průběh a proto můžeme tuto vadu značně potlačit (popřípadě pro některé svazky úplně odstranit) vhodnou kombinací spojky a rozptylky (zpravidla bývají těsně vedle sebe - tmelený dublet)


Sharpen, Sharpness

Doostření, ostrost - funkce DF a grafických editorů, kdy je zvýšením kontrastu sousedních pixelů vyvolán dojem větší ostrosti snímku. Pokročilé fotoaparáty nabízejí možnost korekce "ostrosti" obvykle v rozmezí +-2 stupně, obrázky se pak zdají ostřejší, ale funkce Sharpen (resp. Sharpness) nevratně sníží barevnou hloubku obrazu.


Signalizace pře nebo podexpozice
Táto funkci vám fotoaparát naznačí, které části snímku máte přeexponované nebo podexponované. Některé fotoaparáty na LCD displeji modře vyznačí příliš tmavé části, červeně nebo bíle vám ukáží části příliš světlé ,,vypálené,,.

SLD

K propojení slouží pozlacené kontaktní plošky přímo na povrchu velmi tenké karty.

K přenášení uložených dat z karty např. do počítače pak slouží různé druhy speciálních čtecích zařízení, která se zasouvají do disketové mechaniky, PCMCIA slotu, popř. se propojují přes USB (Universal Serial Bus) port počítače.

Fotoaparát je možno v naprosté většině případů také propojit s počítačem přímo a tímto způsobem data z karty vsunuté do fotoaparátu přenést. Tady je ale velmi vhodné, aby fotoaparát měl k dispozici USB rozhraní s příslušným konektorem, protože komunikace přes standardní sériové rozhraní RS-232 je velmi pomalá a přenos snímků pak trvá neúnosně dlouho.

SM
Paměťová karta,záznamové médium na kterou ukládá fotoaparát  nafocené fotografie nebo videa

Smart Media
Ve většině digitálních fotoaparátů se kromě interní pevné paměti používají k ukládání pořízených záběrů výměnné paměťové karty Smart Media (SM) nebo Compact Flash (CF). Slouží tedy jako obdoba negativního filmu u klasických fotoaparátů s tím rozdílem, že negativní film je použitelný pouze jednou, kdežto na paměťovou kartu je možno obrázky zaznamenávat i mazat podle libosti.

V principu se jedná o paměti typu RAM (Random Access Memory) s technologií Flash, která umožňuje uchovávat data v paměti i bez přítomnosti napájecího napětí. Kapacita těchto pamětí se pohybuje od 8MB do 128MB a umožňuje tak podle nastavených rozměrů obrázku ve fotoaparátu a zvolené komprese uchovat např. více než tisíc snímků na jediné kartě.

Paměti typu Smart Media (SM) mají poněkud menší rozměry, zejména pak tloušťku a jsou výrobně jednodušší. Neobsahují totiž přídavné elektronické obvody (řadič) pro usnadnění komunikace s jiným externím zařízením, ani žádný speciální konektor.


SOFT

Objektiv navržený pro měkkou kresbu, třeba pro portréty. Při vyšším zaclonění (F8 a výše) má kresbu bez bměkčení jako klasický objektiv


SoftBox
Nástavec pro měkké světlo – Softboxy jsou nástavce před zábleskové či osvětlovací zařízení. Jsou potaženy speciálním plátnem, které rozptyluje a zjemňuje světlo. Využívá se především při fotografování portrétů v ateliéru. Podobný efekt má tzv. rozptylka z mléčného plastu, která se nasazuje na hlavu blesku.

SPC: Silicon Photo Cell

Křemíková fotobuňka pro přesné měření expozice, např. Canon.


ST: Speedlite Transmitter

Zařízení pro dálkové propojení několika blesků, např. Canon.


Stavový display

Obvykle monochromatický zobrazovač nastavených parametrů fotoaparátu. Výhodou je podstatně nižší spotřeba energie ve srovnání s LCD

 


Světelnost objektivu

Světelnost objektivu je číslo, vypočítané jako poměr jeho ohniskové vzdálenosti a průměru jeho vstupního otvoru, pochopitelně při plně otevřené cloně.

Čím vyšší světelnost objektiv má, tím lépe vykreslí použitelný obraz i za slabých světelných podmínek, aniž by bylo nutno nastavovat citlivost na příliš vysokou hodnotu.

U transfokátorů (Zoom), tedy objektivů s proměnnou ohniskovou vzdáleností, je situace poněkud složitější. Změnou zdvihu transfokátoru dochází totiž zcela logicky i ke změně světelnosti objektivu, a to tak, že směrem k delším ohniskovým vzdálenostem se světelnost zhoršuje. Výrobci tedy udávají spolu s rozsahem ohniskových vzdáleností objektivu i rozsah jeho světelností.


Veškerá práva vyhrazena, jakékoliv použití zde zveřejněných snímků podléhá písemnému souhlasu autora! Copyright © Silvestr Szabó 2005

Focení ledňáčků - Ledňáček říční (Alcedo atthis)
Focení ptactva u krmítka
Focení ptactva v parcích nebo ve městě
Makrofotografie - osvětlení při makrofotografii
Makrofotografie - focení hmyzu v létě
Makrofotografie - focení mravenců
Makrofotografie - focení hmyzu v letu
Makrofotografie - focení kudlanek
Focení vody na dlouhý čas
Focení zvířat v noci nebo za šera
Focení pomocí dálkově řízeného natáčení fotoaparátu na stativu
Focení pomocí samospouště řízené pohybovým čidlem
Makrofotografie - výstroj
Tip na výlet Jeskyně Na Pomezí
Chov,pěstování Listovnice červenooké (Agalychnis callidrias)
Chov,pěstování pralesniček (barvířské nebo také šípové žáby,
dendrobatky)

Nebezpečné druhy zvířat
CITES
Teraristické burzy 2016
Volavky při přípravě hnízdění
Volavky při hnízdění
Husy velké při hnízdění
Chov Zákeřnic (Platymeris biguttata)
Kousnutí Zákeřnicí (Platymeris biguttata)
Focení ptáků při hnizdění
Better Beamer jinak nazývaný také Flash exdender
Wallpapers tapety na PC pozadí na PC
Fotografie ptáků
Fotografie zvířat
Fotografie hor
Fotografie hmyzu
Focení brkoslavů - Brkoslav severní (Bombycilla garrulus)
Focení  aktu, Jak fotit akty
Tsavo-Tsavo east 
Focení panoramat - jak fotit panorama

Focení motýlů
Focení ledňáčků II - Ledňáček říční (Alcedo atthis)
Fotíme brhlíky-Brhlík lesní (Sitta europaea)
Focení ptáků při napájení v zimě
První tažní ptáci se už vrátili a zimující se budou vracet zpátky na sever
Labuť velká (Cygnus olor)
Mlynařík dlouhoocasý (Aegithalos caudatus) - hnízdění
Holub hřivnáč (Columba palumbus)
Národní park Amboseli - Amboseli National Park Kenya
Mombasa